• 1976 – 1979

    Konzervatórium v Bratislave (klavír – Alžbeta Elanová)

  • 1979 – 1984

    VŠMU (Eva Fischerová-Martvoňová)

  • 1983 – 1984

    štúdium v Paríži u Claudea Helffera

Centrum Skutovho záujmu je klasická hudba a jazz, v súčasnosti prevládajú aktivity v oblasti klasickej hudby. Spolupracoval s vynikajúcimi hudobníkmi oboch žánrov ako Angelika Kirschlagerová, Christian Muthspiel, Elisabeth Kulmanová, Wolfgang Muthspiel, Benjamin Schmid, Tomasz Stanko, Didier Lockwood, Mark Feldman, Jiří Stivín, Juraj Bartoš, Marek Piaček a i. Vystupoval ako sólista alebo člen rôznych súborov (Motley Mothertonque, OENM, Octet Ost, die reihe, Bruckner Orchester Linz, Slovenský komorný orchester, SO Danubia-Budapest, Slovenská filharmónia, Capella Istropolitana, Ghymes atď.) na festivaloch ako Bach Unwrapped London, International Liszt Fesztivál, Kunstfest Weimar, Zürich Jazz Festival, The Piano-Budapest, Salzburg Biennale, Bratislavské hudobné slávnosti, Saalfelden Jazz Festival, Kontrasty (Ľvov), Varšavská jeseň a i. S manželkou Norou Skuta založili klavírne duo, ktoré sa už od svojho vzniku v roku 1996 zameriava na uvádzanie diel 20. storočia. Ako sólista spolupracoval s dirigentmi: Johannes Kalizke, David McQueen, Domonkos Héja, Daniel Gazon, Bohdan Warchal, John C.Whitney, Martin Sieghart, Christian Muthspiel, Róbert Stankovský, Ondrej Lenárd, Szymon Byvalec, Theodore Kuchar a i.

Popri realizovaní nahrávok pre Radio Suisse, ORF, Rozhlas a televíziu Slovenska a ď. nahráva pre rôzne hudobné vydavateľstvá doma i v zahraničí (viď diskografiu). Jeho nahrávka Goldbergových variácií pre vydavateľstvo Hevhetia bola veľmi vysoko ocenená v kritike prestížneho časopisu BBC Music Magazine, kde získala najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie. Vďaka tomu sa Skuta predstavil na svojom debutovom recitáli v Londýne a Paríži (2005). Následne i ďalšie jeho CD z tvorby J. S. Bacha získalo v časopise BBC Music Magazine rovnako najvyššie päť hviezdičkové hodnotenie.

Od roku 1993 zazneli Skutove kompozície (jazz, pop alebo súčasná hudba) v Rakúsku, Nemecku, vo Švajčiarsku, Francúzsku, v Anglicku, Holandsku a Maďarsku na viac ako osemdesiatich koncertoch. V roku 2005 dostal objednávku na napísanie husľového koncertu pre rakúskeho huslistu Benjamina Schmida. Pod názvom Violinkonzert 2006 bolo toto Skutovo dielo od svojej premiéry v júni 2006 v Salzburgu uvedené na ďaľších desiatich koncertoch.

 

„...Slovenský hudobník Miki Skuta sa brilantne zaskvel v jednom z najpôsobivejších klavírnych výkonov, aké som kedy doteraz počul. Ak si nenárokuje na porovnateľné uznanie akému sa teší nahrávka Goldbergových variácií Glenna Goulda z roku 1955, pravdepodobne si zaslúži, aby sa o uznanie s ňou podelil.“ (VÝKON ***** ZVUK*****)

(Nicholas Anderson: Goldberg Variations [recenzia CD], In: BBC Music Magazine, November 2004, s. 86)

x